Bozova'da yüzlerce kilo balık imha edildi

Bozova’da av yasağı-üreme döneminde balık avlayan kişilerin balıklarına el konularak imha edildi.

Su Ürünleri Mühendisi Hakan Akgün, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada 450 kg sazan ve yerli turnanın sağlıksız olduğu için imha ettiklerini duyurdu. İlçe Jandarma ve ilçe emniyet ekipleri ile Tarım Orman ilçe müdürlüğünün rutin olarak Fırat Havzasında yaptığı kontrollerde yasak olmasına rağmen balık avlayan kişilere idari işlem uygulandı.

“İNSAN BİLE BİLE PARMAĞINI GÖZÜNE SOKAR MI?”
Fırat havzasında rutin olarak av yasağının olduğu dönemlerde denetime çıkan jandarma ve Tarım Orman ilçe müdürlüğü ekipleri yasak süresince balık avlayan kişilere yönelik idari işlem uyguluyor.

Su Ürünleri Mühendisi Hakan Akgün, yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:
“Su ürünleri av yasağı-üreme döneminde insanlar balık mı avlıyor yoksa  yağmalıyor mu? ..Anlamış değilim. İnsan bile bile parmağını, gözüne sokar mı? Çözmüş değilim. El konulan 450 kg sazan ve yerli turnayı tüketime uygun olmadığından imha ettik.”

İmha edilen balıklarda yapılan kontrollerde disseksiyonu neticesinde iç organlardaki tahribat, göz fırlaması, pulların kolay kalkması ve solungaç yarıklarındaki renk değişiminden(kırmızıdan yeşile) dolayı. Hafif bir çürük yumurta kokusu olduğu belirlendi.

Kaynak:Mehmet Halhalli / Urfa Değişim

Yorumlar