Şanlıurfa'da tablo değişti

Bugün sokağa çıkma yasağı var mı, yasak saat kaçta 


başlıyor? Ankara, İzmir, İstanbul'da hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasağı kalktı mı?

Hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulaması ile ilgili olarak geçtiğimiz gün yaşanan son dakika gelişmesi ülke çapında gündeme taşındı. Aralık ayından bu yana uygulanmakta olan sokağa çıkma yasağı gibi birçok kısıtlamada normalleşme adımları atılırken vatandaşlar "İstanbul, Ankara ve İzmir'de hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı, sokağa çıkma yasağı saat kaçta başlıyor?" gibi sorulara ilişkin yanıtı araştırmaya başladı. Yasaklarla ilgili alınan yeni normalleşme kararları bu kapsamda İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge ile kamuoyuna duyuruldu.

 Bugün sokağa çıkma yasağı var mı, yasak saat kaçta başlıyor? Ankara, İzmir, İstanbul'da hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasağı kalktı mı?
Son dakika haberi: Hafta sonu ve hafta içi sokağa çıkma yasağı ile ilgili alınan yeni normalleşme kararları milyonların gündeminde yer almaya devam ediyor. Geçtiğimiz günkü kabine toplantısı ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan detayları kamuoyu ile paylaşmıştı. Bu noktada "Hafta içi bugün sokağa çıkma yasağı saat kaçta başlıyor, hafta sonu yasağı hangi illerde kaldırıldı?" gibi sorular yanıt arıyor. Hafta içi sokağa çıkma yasağı son dakika açıklamasına göre; 81 il genelinde devam ediyor.

ANKARA, İZMİR VE İSTANBUL'DA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KALKTI MI?

Alınan yeni normalleşme kararlarına göre, hafta içi sokağa çıkma yasağı saatleri ülke çapında aynı şekilde devam ederken vaka sayıları göz önüne alınarak hazırlanan risk haritasında yüksek ve çok yüksek riskli olan illerde Pazar gününün tamamını kapsayacak şekilde kısıtlama uygulanacak. Bu akşam ise kısıtlama Aralık ayından bu yana olduğu gibi 21.00-05.00 saatleri aralığında uygulanacak.

DÜŞÜK RİSKLİ İLLER (MAVİ)

Uşak, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkari, Siirt, Batman, Diyarbakır, Bitlis, Van, Bingöl, Muş, Ağrı, Iğdır...

ORTA RİSKLİ İLLER (SARI)

Bursa, Manisa, Aydın, Denizli, Isparta, Afyonkarahisar, Eskişehir, Ankara, Çankırı, Karabük, Bartın, Kastamonu,Çorum, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Adana, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya,Sivas, Elazığ, Tunceli, Erzincan, Bayburt, Erzurum, Kars...

YÜKSEK RİSKLİ İLLER (TURUNCU)

İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, İzmir, Muğla, Antalya, Bilecik,Kütahya, Düzce, Bolu, Zonguldak, Kırıkkale, Karaman, Mersin, Niğde, Kayseri, Kilis, Artvin, Ardahan, Yalova, Kocaeli

ÇOK YÜKSEK RİSKLİ İLLER (KIRMIZI)

Edirne, Balıkesir, Burdur, Sakarya, Sinop, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu,Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Konya, Aksaray, Osmaniye, Adıyaman.

KRİTİK KABİNE TOPLANTISI SONA ERDİ! NORMALLEŞME KARARLARI ŞÖYLE;

Hafta sonu kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken yüksek ve çok yüksek illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek.
Akşam 21 ile sabah 5 arasındaki sokağa çıkma sürecek.
İlkokullardaki 8. ve 12. sınıflarda eğitim öğretime açılacaktır.
Orta ve düşük riskli bölgelerde orta ilkokul liselerdeki eğitim başlayacaktır.
Restoran, lokanta ve kafetarya gibi yerler çok yüksek iller dışında sabah 7 akşam 19 saatleri arasında %50 kapasite ile sürdüreceklerdir.
Halı saha ve havuz düşük riskli illerde gibi yerler sabah 9 ile akşam 19 arasında faaliyetini sürdüreceklerdir.
Sokağa çıkma saatler 65 yaş üstü 21 yaş için orta ve düşükte kaldırılırken, yüksek ve çok yüksek yerlerde çıkma süreleri arttırılacaktır.
Sivil toplum kuruluşları, kooparatifler vb kuruluşlar düşük, orta, yüksek illerde katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılacaktır.
Hedefimiz mümkün olan en kısa sürede ülkemizin tamamında normalleşme sürecini tamamlamaktır. Salgın boyunca her konu da öncü ve örnek olan Türkiye'nin kısıtlamaların gevşetilmesi, tamamen kaldırılması hususunda aynı başarıyı göstereceğine yürekten inanıyorum.

İŞTE İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NCA YAYIMLANAN GENELGE'NİN DETAYLARI!

1 Mart 2021 günü Sayın Cumhurbaşkanımız başkanlığındaki kabine toplantısında; yeni kontrollü normalleşme sürecine dair temel usul ve esaslar, Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyeleri göz önünde bulundurularak belirlenmiştir.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar çerçevesinde;

Yorumlar