"Babacan vaat edilip unutulan projeleri çözeceğiz”

Şanlıurfa’dan her yıl 150-200 bin kişinin mevsimlik işçi olarak başka illere gittiğini söyleyen Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Şanlıurfa’nın sorunlarını biliyoruz. Urfa hem tarım hem de sanayi açısından muazzam potansiyele sahip bir şehrimiz. Bu potansiyelin gerçekleşebilmesi için altyapıya, ulaşıma, çiftçimizin desteklenmesine ve güçlendirilmesine ihtiyaç var. Urfa’ya vaat edilip sonra unutulan projeleri en kısa sürede ele alacağız” dedi.

Sabah saatlerinde Şanlıurfa’ya gelen Babacan, Şehitlik Çamlık'ta düzenlenen il kongresine katıldı. Kongreye, Babacan'ın yanı sıra DEVA Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Ahmet Tüysüz, üyeler ve partililer katıldı.

Demokrasi ve Atılım Partisi Şanlıurfa 1. olağan il kongresi Genel Başkan Ali Babacan'ın katılımıyla gerçekleşti. Gerçekleşen kongreye yoğun bir katılım oldu.
 
Tek liste ile gidilen seçimde Avukat Ahmet Tüysüz DEVA Partisi Şanlıurfa il Başkanı oldu.
 
Partisinin il kongresi için Şanlıurfa’ya gelen Demokrasi ve Atılım Partisi Genel Başkan Ali Babacan, konuşmasının başında İzmir depreminde hayatını kaybeden vatandaşlar rahmet dileyerek başladı. Babacan, partisinin deprem bölgesinde enkazla ilgili çalışmalar yapıp raporladığını kaydetti.
 
“Bugün eşsiz tarihinde birçok dine, millete, devlete ev sahipliği yapmış, Göbeklitepesi ile UNESCO dünya tarih mirasında yer almış dillere destan Şanlıurfa’mızdayız.” Diyerek sözlerini sürdüren Babacan, “Şanlıurfa, Türkleriyle, Kürtleriyle, Araplarıyla çok dilli, çok kültürlü bir şehrimiz. Üç semavi dinin de kutsal kabul ettiği bu topraklar her geleni büyülüyor” dedi.
 
KAVGALAR, HESAPLAŞMALAR SORUNLARA ÇÖZÜM OLMADI
Biz DEVA Partisi olarak açıkça söylüyoruz ki: Artık eski hesaplaşmaları, kavgaları arkada bırakıp, yeni bir başlangıç yapmanın zamanı geldi. Kavgalar, hesaplaşmalar hiçbir sorunumuza çare olmadığını vurgulayan Babacan, “Geçmiş, doğruları ve yanlışlarıyla, içinden geçtiğimiz ortak geçmişimizdir. Geçmişi değiştiremeyiz. Hiçbirimiz geçmiş üzerinde uzlaşmak zorunda da değiliz. Ama geleceğin ipleri elimizde. Yarınları, hepimizin ortak yarını yapabiliriz. Türkiye’nin yüzünü geçmişten bugüne ve yarına çevirebiliriz. Kimliği, inancı, ideolojisi her ne olursa olsun herkesi, özgürlük, hak, adalet, demokrasi, ehliyet, fırsat eşitliği, hesap verebilirlik ilkeleri etrafında yeni bir toplumsal sözleşme yapmaya davet ediyoruz. Artık konuşmaktan, fikirlerden, farklı kimliklerden, dünyadan, gelecekten korkmayan cesur, özgür ve zengin bir Türkiye istiyoruz.” İfadelerini kullandı.
 
“ŞANLIURFA’MIZIN TARİHİNİ EN İYİ ŞEKİLDE TANITMAK İSTİYORUZ”
Sözlerine Şanlıurfa’nın en iyi şekilde tanıtılması gerektiğini söyleyen Babacan, “Bu kadim toprakların, Şanlıurfa’mızın tarihini en iyi şekilde tanıtmamız gerekiyor. 2018 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine giren Göbeklitepe gibi, Gümrük Hanı’nı, Hazreti İbrahim ve Hazreti Eyyub makamlarını ve daha pek çok değerimizi bilmek, bunu tüm dünyaya hak ettiği şekilde tanıtmamız gerekiyor.”
 
ŞANLIURFA’NIN SORUNLARINI BİLİYORUZ
12 bin yıllık Urfa’mız bugün 2 milyonu aşan nüfusu, 500 bini bulan muhacir misafirleri ile koca bir metropol diyen Babacan, “Şanlıurfa’nın sorunlarını biliyoruz. Urfa hem tarım hem de sanayi açısından muazzam potansiyele sahip bir şehrimiz. Bu potansiyelin gerçekleşebilmesi için altyapıya, ulaşıma, çiftçimizin desteklenmesine ve güçlendirilmesine ihtiyaç var. Urfa’ya hep vaat edilip, ihalesi yapılıp sonraki seçime kadar unutulan tüm projeleri sizlerin de onaylayacağınız bir plan kapsamında DEVA Partisi iktidarı olarak en kısa zamanda ele alacağız.”
 
“URFA’NIN BEREKETLİ OVALARININ SUYA KAVUŞMASI İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”
“Urfa’nın bereketli ovaları, tarım kaynakları, zenginlikleri var. Bu bereketli toprakların modern sulama imkanlarına kavuşması için çalışacağız.” diyerek sözlerine devam eden Babacan, “ Harranlı, Akçakaleli çiftçilerimizin kapalı sulama sistemine kavuşması için gayret edeceğiz. Hilvan’da, Karakeçili’de, Viranşehir’de sulamanın yetersiz oluşu, ürün çeşidini olumsuz yönde etkiliyor. Çiftçimiz için daha modern alt yapıların oluşturulması gerekiyor. Her şeyden önemlisi çiftçimizin desteklenmesi ve güçlendirilmesi gerekiyor. Tarım sektöründe işverenin ve tarım işçilerinin sosyal güvenliğinin mutlaka sağlanması gerekiyor.  Tarım sektörü ülkemiz için çok büyük bir potansiyel. Şanlıurfa, geniş ve mümbit arazileriyle tarıma son derece önem vermemiz gereken bir ilimiz. Tarımsal sanayinin Şanlıurfa’da gelişmesi gerekiyor. Tarım ürünlerinin ham haliyle başka ülkelere gönderilmesi değil, burada işlenmesi ve tarımsal gıda ürünlerine çevrilip Şanlıurfa’dan başka bölgelere gönderilmesi önem arz ediyor.” sözlerine ekledi.
 
“URFA’DA 200 BİN KİŞİ BAŞKA MEVSİMLİK İŞÇİ OLARAK GİDİYOR”
“Şanlıurfa’ya yatırım gerekiyor.” diyerek konuşmasını sürdüren Babacan, “150-200 bin Şanlıurfalı kardeşimiz, her sene mevsimlik işçi olarak başka bölgelere göçmek zorunda kalıyor. Seyahatleri çok
kötü şartlarda ediyorlar. Bu tablo Şanlıurfa’nın kaderi değil. Bunların hepsinin çözümü var. Önemli olan
Şanlıurfa’ya yatırım yapılması. Hem tarıma, hem sanayiye, hem hizmet sektörüne, hem turizme yatırım yapılması ve Şanlıurfa’nın yeni iş imkanlarına kavuşması gerekiyor.” dedi.
 
MÜRŞİTPINAR DEMİRYOLU PROJESİ BİR AN ÖNCE BAŞLAMALI
“Şanlıurfa, Organize Sanayi Bölgesini limana bağlayacak olan Mürşitpınar Demiryolu projesiyle bir an önce buluşmalı. Ham madde ve dış ticaret için son derece önemli olan demiryolu bağlantısını önceliklerimiz arasına alıyoruz.” diyen Babacan konuşmasını şöyle devam etti, “Özellikle çiftçilerimiz için sulamada kullanılan pompaların elektrik giderleriyle ilgili sorunlar var. Burada büyük bir adaletsizlik var. Suyun geldiği topraklar var ama suyun gelmediği, toprak altındaki suyun pompalarla çıkarılıp tarımda kullanıldığı topraklar var. Bu ciddi bir maliyet getiriyor. Bu soruna köklü çözüm bulmak sulama projelerini tamamlamaktan geçiyor. Kapalı sistem sulama suyun en verimli kullanıldığı alan. STK’larla yaptığımız toplantıda da söyledim, hükümetin aklı, kafası tamamen rant projelerinde maalesef. Yıllardır GAP dedi bu ülke, hâlâ tamamlanamadı. Özellikle sulama ayağı hala eksik. Burada sulama kanallarına ihtiyaç varken, sürekli Kanal İstanbul’u duyuyoruz. Bir Kanal İstanbul parasına Güneydoğu Anadolu’da suyun götürülmediği bir karış toprak kalmaz. Öncelikleri neye göre kurguluyorsunuz? Burada çiftçimizin suya kavuşması gerekiyor. Gap’ın mastır planında sulamayla birlikte meyve, sebze, çiçekçilik, tıbbi bitkiler, yağlı bitkiler gibi ürünlerin yetiştirilmesi de büyük önem taşıyacak. Aksi halde GAP’ın başkenti Şanlıurfa’nın verimli ovaları dururken, sebze ihtiyacı başka bölgelerden karşılanıyor.
Biz, sulanabilir arazi miktarını arttırırken, arz açığımız olan ürünlerin üretilmesine de teşvik vereceğiz.
Bundan 12 yıl önce GAP eylem planında 1 milyon hektar olarak revize edilen sulama hedefinin ne yazık ki ancak yarısı gerçekleşti. 500 bin hektarlık verimli toprağın sulamayı beklediğini biliyoruz. Bununla ilgili adımlarımızı atacağız Biz Şanlıurfa‘nın sorunlarını dinliyoruz, görüyoruz, biliyoruz. Biz, Şanlıurfa‘nın sorunlarını çözmek için çalışmaya hazırız. Biz, Şanlıurfa’yı daha yaşanabilir bir şehre dönüştürmek için hazırız. Biz, Şanlıurfa’yı sadece ekonomik değil sosyal ve kültürel açıdan da
kalkındırmak için hazırız. DEVA Partisi hazır. Peki Şanlıurfa hazır mı?”
 
ŞANLIURFA’YI ANKARA’YA TAŞIYACAĞIZ
“Yıllarca Şanlıurfa’nın en büyük şikayeti neydi? Ankara durmadan Şanlıurfa’ya
isimler empoze ediyordu.” söyleyen Babacan, “Biz DEVA Partisi olarak, Şanlıurfa’yı Ankara’ya taşıyacağız. Şanlıurfa’nın hak ettiği şekilde temsil edilmesini sağlayacağız. Bu da tabandan, parti için demokrasiden başlıyor. Kadınlar ve gençler partimizin ana gövdesini oluşturuyor. Kadın kolları, gençlik
kolları gibi yapılar bizim partimizde olmayacak.  Kadınlarımızı ve gençlerimizi biz partimizin asli unsuru olarak görüyoruz.Kadın ve gençlik kotalarımızla bunu yaşatıyoruz.” diyerek sözlerine son verdi.

Öte yandan 1.kongrede Ahmet Tüysüz yeniden Başkan seçildi ve listede şu isimler yer aldı.

Yorumlar