Urfa Düşünce Platformu İlk Raporunu Vali Erin'e Sundu

Urfa Düşünce Platformu yönetimi, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin'i ziyaret ederek; üzerinde çalıştığı iki raporu dosya olarak sundu.

Geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa'da beş dernek bir araya gelerek, Gazeteci Mehmet Emin Kuş öncülüğünde, Medya Yazarlar derneği başkanı Mehmet Guli Aslan, Gençlik Vizyon derneği başkanı Mustafa Pakır, İnsed derneği başkanı Mustafa Ezher, Rahmet derneği başkan yardımcısı Yunus Çoban, Güneydoğu medikalciler derneği başkanı Ahmet Bulut'un bir araya gelerek Urfa Düşünce Platformu'nu oluşturmuşlardı.

Platformun ilk icraatı Şanlıurfa valisi Abdullah Erin'i ziyaret ederek, hazırladıkları raporu sunmak oldu. Urfa Düşünce Platformu Koordinatorü Mehmet Emin Kuş; "Platform olarak bugün sayın valimizi ziyaret ederek yaptığımız çalışmalar hakkında bilgilendirme yaparak, üzerinde çalıştığımız konular hakkında dosyamızı sunduk. Sayın valimize yaptığımız ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Mendil satan çocuklar ve dilenciler ( IŞIK MAĞDURLARI) hakkında hazırladığımız rapor için, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün bu konuda çalışmalarının olduğunu ve buna Urfa Düşünce Platformununda dahil olması için talimat vereceklerini belirtiler. Sayın valimizin ilgisi bizi şevklendirdi."

Kuş; "Amaçlarının tamamen sosyal sorumluluk gerektiren projeler üreterek, ortak akıl çalışmalarıyla bunu ilgili yerlerle çözümleriyle sunmak olduğunu ve yapacağımız çalışmalarla kentimize artı değer kat istiyoruz." Dedi.

Urfa Düşünce Platformu’nun Vali Abdullah Erin’e sunmuş oldukları Raporlar:

 Sayı:1

Rapor:1

Konu: Eğitim

 1- Dünya’nın başına bela olmuş covid-19 nedeniyle milli eğitim bakanlığımızca bazı tedbirler alınmıştır.

Bu tedbirler içerisinde birçok sınıflar uzaktan eğitim almaktadır. Malumunuz olmuştur ki eğitimde fırsat eşitliği sekteye uğramıştır. Devlet politikası bir yana şehrin valisi ve aynı zamanda velisi olarak bu olay karşısında sizlerden doğal olarak bazı hamleler yapmanızı beklemekteyiz. Bunlar.

a) Uzaktan eğitim için her bir öğrencinin veya öğrencisi olan her evin bilgisayar veya tablete sahip olması ihtiyaç haline gelmiştir.

b) Her evde internet olması gerekmektedir.

 Çözüm:

 a) Urfa genelinde sizin öncülüğünüzde hayırsever iş adamlarımıza çağrıda bulunarak, bilgisayarsız ev kalmasın kampanyası düzenlemek gerekmektedir. Bu şekilde hem şehre hem de ülkeye örnek olmuş oluruz.

 

b) İnternet sağlayıcı firma ile görüşüp, her öğrenciye verdikleri 10 GB internetin her yerde kullanılmadığını, bazı yerlerde alt yapı eksikliklerinin bir an önce giderilmesi, baz istasyon sayılarının ise abone sayısına hizmet vermek zorunda olduğunu hatırlatmanız gerekmektedir.

                                            Sayı:2

Rapor:2

Konu: Mendil satan çocuklar ve dilenciler (IŞIK MAĞDURLARI)

Başta Şanlıurfa merkez mahalleleri ve işlek caddeleri olmak üzere şehrin ve ülkenin vicdanını sömüren gizli bir güç veya teşkilatlanma olduğunu düşünüyoruz. Hemen hemen tüm ışıklarda konuşlanmış kadınlar ve çocuklar ellerinde mendil veya oyuncaklarla satış yapmaktadır. Birçok kazaya sebebiyet vermesi toplum vicdanını zedelemektedir. Ayrıca satış yapan çocukların sahipsiz olduğunu düşünmüyoruz. Onları takip eden ve kazançlara el koyan adamlar insanların gözü önünde çocukları ve kadınları istismar etmektedir. Adana ve Osmaniye menşeili dilencilerin mafyavari bir yapı tarafından yönetildiğini düşünüyoruz.

Çözüm:

1) Kolluk kuvvetlerimiz ve belediye ait zabıta ekiplerimiz bunların şehre girişinden ve yayılmalarına kadar birçok alanda etkili çalışma yapmalıdır. Sıkı takibe alınıp istismara yol açanlar hakkında Türk milleti adına yüce yargıya teslim edilmelidir.

2) Gerçekten ihtiyacı olanlar tespit edilmeli ve devletin şefkatli kollarına teslim edilmelidir.

3) Kamuoyu oluşturup art niyetle kullanılan ışık mağdurlarının düştüğü durumdan kurtulması için bilinçlendirme çalışması yapılmalıdır.

Yorumlar