ŞUAHED saldırıyı kınadı


ŞUAHED:’’Sağlık çalışanlarına bu yapılan insanlık dışıdır’’
Şanlıurfa Halfeti 1 Nolu Aile Sağlığı Merkezi’nde görev yapan Dr. Mehmet Karayılan’ın bir vatandaş tarafından hakaret ve tehdit edilerek saldırıya uğramasının ardından açıklama yapan Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu ‘’Pandemi döneminde bile can güvenliği olmayan sağlık çalışanı hizmetten geri çekilebileceğine dikkat çekti.
Şanlıurfa Halfeti 1 Nolu Aile Sağlığı Merkezi’nde bir vatandaşın Dr. Mehmet Karayılan’a küfür, hakaret ve ardından şiddete başvurup saldırıya geçmesi üzerine Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulunca gelen yazılı basın açıklamasında şu sözler kaydedildi;

"Değerli halkımız ve Sayın basın mensupları dün Şanlıurfa Halfeti 1 Nolu Aile Sağlığı Merkezi’nde Dr.Mehmet Karayılan’a başvuran, ona kayıtlı olmayan hasta yakındaki kayıtlı olduğu aile sağlığı merkezinde alacağı bakanlığımızın acil haller dışında olan bir hizmet için aile sağlığı merkezinin hizmetini aksatacak düzeyde ısrarda bulunmuş işlem için kesin kayıtlı olduğu aile sağlığı merkezine yönlendirildiği için hekim arkadaşımıza defalarca hakaret ve tehditte bulunmuştur. Bir parke taşı başında parçalanmak istemiştir. Üyemize yapılan bu vahşice saldırı aslında Sağlık Bakanımıza, Adalet Bakanımıza atılmak istemiştir. Çünkü bundan 3 ay önce çıkarılan sağlıkçıya şiddet yasası bizim de o tarihte belirttiğimiz gibi.

TAM BİR FİYASKO dur. Ceza muhakemesi kanuna girmeyen sağlıkçıya şiddet yasası bizim için yok hükmündedir. Bu parke taşı bir hakime bir emniyet mensubuna kaldırılmış olsaydı çoktan kişi tutuklanmış olurdu ama sağlık çalışanına olunca görmezden gelinmesini kabullenmedik kabullenmeyecez. Covid 19 da şehit olan sağlık çalışanları varken ailesini, kendisini her türlü riske atan sağlık çalışanlarına bu yapılan insanlık dışıdır. Pandemi döneminde bile can güvenliği olmayan sağlık çalışanı hizmetten geri çekilebilir bunu unutmayın. Üyemizin her anlamda yanında olacağız. Ceza muhakemeleri kanuna giren sağlıkçıya şiddet yasası için sonuna kadar mücadele edeceğiz.’’ İfadeleri kullanıldı.

Yorumlar