''Erkuş'tan yapılan test güvenirliği yüzde 40''

 


Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Emre Erkuş, Şanlıurfa’da yaşayan vatandaşlara uyarıda bulundu.

Müdür Erkuş; Kandan yapılan testler, antikor testleridir. Bu testlerin hastalığın ilk aşamasında tedaviyi yönlendirmede şu anki veriler ışığında yeri yoktur. Özellikle hızlı test olarak eczane ve özel hastanelerde yapılanların güvenilirliği, sahada edindiğimiz tecrübeye göre yüzde 40’tır dedi.

Şanlıurfa'da özel hastanelerin kan ile koronavirüs testi yaptığı iddiası üzerine Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Emre Erkuş, bu testlerin güvenilirlik oranlarının yüzde 40 olduğunu söyledi.

Yeniurfa Gazetemizin köşe yazarlarından Tahir Coşandal sosyal medya hesabından İl Sağlık Müdürü Emre Erkuş’a sorduğu soruda; Şanlıurfa’da özel bir hastanede tomografi cihazı olmadığı için kanla Corrona testi yapıyor ücret olarak 250TL alıyor testi Yaptıranlar negatif çıkıyor daha sonra hasta tomografi çektiğinde veya devlet hastanesine gittiğinde pozitif çıkıyor. Nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sorusuna Müdür Erkuş’ta; Kandan yapılan testler, antikor testleridir. Bu testlerin hastalığın ilk aşamasında tedaviyi yönlendirmede şu anki veriler ışığında yeri yoktur.

Özellikle hızlı test olarak eczane ve özel hastanelerde yapılanların güvenilirliği, sahada edindiğimiz tecrübeye göre yüzde 40’tır dedi.

Yorumlar