ÇIRÇIRCILAR VE PAMUKÇULAR SORUNLARINI MASAYA YATIRDILAR

Şanlıurfa organize sanayide bulunan çırçır ve pamukcular bir araya gelerek pamuk’un sıkıntılarını masaya yatırdılar.
Çırçır ve pamukcular   organizede bir toplantı düzenledi. Eski ulusal pamuk konseyi Yönetim kurulu üyesi ,Ferhat Tekstil Yönetim kurulu başkanı ve İş adamı Ali Çiçek,Ulusal Pamuk Konsey Başkanı Bertan Balçık ile konferansta görüntülü görüşerek pamuk fiyatlarının   ve maliyetleri ilgili konuşmada bulundu.

Ferhat Tekstil Yönetim kurulu başkanı Ali Çiçek,Ülkemizde Tarım önemli pamuk daha’da önemli pamuk tekstilde yağ’da küspe’de 30 çeşit kullanılan bir ham maddedir.Türkiye’de pamuk’un 55 Urfada üretiliyor.Geçen sene ektiğimiz alan 2 milyon 700 dekar’dı. Bu sene 1 milyon 400 dekardır.Bu ne demektir pamukta 50 gerileme demektir.Buna benzer geçen senenin fiyatını bulamıyoruz.Devletin buna el atması lazım.Devlet’ten istediğimiz desteklemenin 1.50 kuruş olmasını talep ediyoruz.Çünkü pamuk’un girdileri yani masrafı karşılanmıyor.Şuan Şanlıurfa’daki çalışan Çırçır sayımız 207’dir.Bu fabrikada çalışan işçi sayımız 10 bin kişi ekmek yiyiyor.Bu çiftçilerimizi kaybedersek bir daha pamuk’a dönme şanımız çok zor olur.Bu konuda devletimizden ve hükümetimizden bu sıkıntılarımıza bir el atmasını rica ediyoruz. Öncelikle Ulusal Pamuk konsey başkanı Bertan Balçık beye bizleri dinledikleri için ve sorunlarımızın takipçisi olacağını beyan ettiler.Buradaki arkadaşlarım adına Bertan beye çok teşekkür ederim.Buraya gelen bütün Çırçır fabrika sahiplerine çok teşekkür ediyorum dedi.


Ulusal pamuk konsey başkanı Bertan Balçık konferans konuşmasında; Birim olarak konuşursak 3 yıldır 80 kuruş destekleme veriyor.Burada yapılan çalışmalarda şuana kadar yapılan çalışmalarda Tarım bakanlığında,Hazine ve Maliye bakanlığında ve milletvekilleriyle görüşmeler yapıldı.Tarım bakanlığının ve Hazine ve Maliye bakanlığının verdiği rakam 1.20 kuruş teklifte bulundular. Bizde gecen sene pamuk’a tahsis edilen 2 milyar 100 milyon bir para var.Bizde dedik bu parayı hiç artırmayın aynı kalsın bu para zaten 1 milyon 700 ton. 2 milyar 100 milyonu 1 milyar 700 tona bölürsek   zaten 1.30 kuruş çıkıyor. Yani isterseniz 1 tl isterseniz 1.20 kuruş verin ama geçen seneki parayı tahsil ederseniz bir sıkıntı olmaz.Yani devletten ekstra bir para istemiyoruz. Geçen sene ne verdiyse bu sene aynısını versin.Çıkacak olan pamuklar belli, ekili alan belli, verimler belli aşağı yukarı pamukların gelişimi zaten güzel sıkıntı yok.Bu rakamları rahatlıkla söyleyebirsiniz dedik.


Başkan Balçık ‘’Emanete pamuk vermeyelim’’

Türkiye’de gecen sene 800 bin ton pamuk çıktı.Bu sene 600 bin ton çıktı.emanete pamuk göndermememiz lazım. Eğer bu sene gecen yıl yaptığımız gibi iplikçilere emanete pamuk gönderirsek yılbaşından sonraya sarkar pamuk fiyatlarının yükselmesi. Yani kendi ayağımıza kendimiz kurşun sıkmış oluruz dedi.

Toplantıya Ferhat tekstil yönetim kurulu başkanı Ali Çiçek,Payalı tekstil yönetim kurulu başkanı Hasan Demirkol,Aktaş Pamuk yönetim kurulu başkanı Mustafa Aktaş,Paksan pamuk yönetim kurulu başkanı Hanifi Günay,Bertan Çırçır yönetim kurulu başkanı Hasan Bertan,Güntes Tarım yönetim kurulu başkanı Salih Güneş,Özbaşak yönetim kurulu başkanı Naif Başak,Aldeniz yönetim kurulu başkanı Mehmet Alp,Başak Yatırım yönetim kurulu başkanı Mustafa Başak,Cevher Pamuk yönetim kurulu başkanı Cevher Demir,İztop Çırçır yönetim kurulu başkanı İsa Recai Toprak,Rota Pamuk yönetim kurulu başkanı Zeki Yıldız,Şantek Çırçır yönetim kurulu başkanı Ali Yürekli Toplantıya katıldılar.

Yorumlar