Beyaz altın kan kayıpediyor

 Türkiye’de iklimsel olarak en çok Şanlıurfa da yetişen’’ Beyaz Altın’’ diye değerlendirilen pamuk hasadının başlamasına rağmen alım fiyatının henüz netleşmediğinden dolayı çiftçiler sıkıntılı süreçten geçiyor.

Pamuk fiyatlarının açıklanmamış olması çiftçilerin hasadını yaptığı ve geçim kaynakları olan pamuk üretmekten neredeyse elini kolunu çekme noktasına getirdi. Pamuk üreticileri sıcaklığın 60 derecelere kadar geldiği yazın kasıp kavurucu hava koşuluna rağmen tarlada çoluk çocuk kadın demeden canla başla tarlada alın teri dökerek emek verdikleri hasad döneminde işçilerin ücretlerini ödemekte bile zorlanıyorlar.


 Şanlıurfa’da mısır ve pamuk hasadı başlamasına rağmen birçok ürün de taban fiyatlarının açıklanmasına rağmen pamuk alım fiyatındaki belirsizlikten dolayı kaygı ve endişeli bekleyişleri devam eden çiftçiler hükümetten destek bekliyorlar.

 


Ülkemiz de pandemi den dolayı hayatın durma noktasına geldiği süreçte sürekli fahiş fiyatlarla artan üretim maliyetlerine, birçok ürünün para etmemesine, borca ve belirsizliğe rağmen çiftçilerin zor şartlar altında alın teri dökerek tarlalara gidip her türlü zorlukları aşarak emek verip çaba sarf ediyor ama ‘’Beyaz Altın’’ diye adlandırılan pamuk fiyatında ki belirsizlikler üreticiyi pamuk üretiminden hızla uzaklaştırıyor.

 HABER: Fehmi KAPLANYorumlar