Asgari ücretliler bunu bekliyordu


Asgari Ücretliler Yıllardır Bekliyordu, Sonunda Görüşülmeye Başlandı! Yüzde 5’lik Kritik Zam Güncellemesi…Asgari ücretli çalışan vatandaşlar için zam oranlarının belli olması için her ne kadar daha zaman olsa bile merak edilen konulardan bir tanesi haline geldi. Şuan son durum ne olacak konular görüşülmeye başladı bile. Bu kapsam içerisinde önümüzdeki dönemlerde maaşlar üzerinde ne gibi artışlar olacak merak edilen konuların en başında yer almaya devam ediyor.

Asgari ücretli çalışan vatandaşlar için zam oranlarının belli olması için her ne kadar daha zaman olsa bile merak edilen konulardan bir tanesi haline geldi. Şuan son durum ne olacak konular görüşülmeye başladı bile. Bu kapsam içerisinde önümüzdeki dönemlerde maaşlar üzerinde ne gibi artışlar olacak merak edilen konuların en başında yer almaya devam ediyor.

Hem basında hem kulislerde yerini alan bu konu hakkında oranlar ne olacak? Asgari ücretle çalışan vatandaşlar için yeni gelecek zamlı maaş tutarları detaylarda...

Korona virüs süreçlerinin getirdiği olumsuz etkileri asgari ücretle çalışan vatandaşlar oldukça yakından hisseden kesimlerden bir tanesi oldu. Yıl geneli içerisinde çalışmalarına devam eden vatandaşlar yıl içerisinde temel ürünler üzerine gelen zamlar ardından maddi anlamda birçok zorluk yaşadılar. Hem dolar kurunun bu denli artmış olması hem de korona virüs süreçleri ile beraber ekonomik tablo üzerinde alım güçleri büyük bir oran ile kayıplara neden oldu.

Asgari ücret üzerine ne kadar zam gelecek

Genel anlamda değişiklik gösteren ve yukarı yönlü hareketlerine devam eden fiyatların ardından maaşların yetmiyor olması asgari ücretli çalışan vatandaşların 2021 yılı içerisinde ne kadar zam alacaklarını merak etmelerine neden oldu. Bir yandan maaşlara gelecek zamların ne zaman görüşülmeye başlayacağı hem de TİS tarafından teklif edilecek olan zam oranlarının Aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı tarafından oranlar ile bir mı olacak araştırılmaya başlandı.

Maaşlarda beklenen zam oranları nasıl?

Asgari ücret ile çalışma hayatına devam eden vatandaşlara ne kadar zam gelecek daha resmi bir açıklama konu hakkında gelmedi. Fakat her ne kadar daha zam artışı için bir zaman olsa bile oranlar masalarda görüşülmeye başlandı. İşte beklenen de masalarda yer alan o oranlar;

Yüzde on beşlik zam oranı: asgari ücretli vatandaşlar için 2020 yılında çok zorlu günler geçmesi ve enflasyon oranlarının pozitif yönlü bir miktar getirmesi refah bir düzey olması adına bu oran konuşuluyor.

Enflasyon oranına göre belirlenmesi söz konusu olan zamlar: maaşlar üzerinde enflasyon oranlarına göre TÜİK enflasyon oranlarının belirlenmesi ile yeni asgari ücretler üzerinden uygulanacak olması da beklenen ihtimallerden bir tanesi.

Yüzde onluk beklenen zam oranı: yeni yıl içerisinde asgari ücret ile çalışma hayatına devam eden vatandaşlar için gelecek zam oranlarından bir tanesi olması da bekleniyor.

2500 TL net maaş olma ihtimali: asgari ücret ile çalışan vatandaşların alacakları maaşların net 2500 TL olması da ihtimaller arasında yerini alıyor.

Yüzde on beşin de üzerinde gelebilecek zam oranları: pandemi süreçlerinin ülkeyi de etkisine almasının ardından asgari ücret ile çalışmalarını sürdüren vatandaşlar için yüzde on beş üzerinde zam oranı gelmesi de beklenen durumlardan bir tanesi oluyor.

Maaşlar üzerinde uygulanacak zamlar ne zaman açıklanacak?

Asgari ücret belirlemesi adımları her ne kadar şuan konuşulan konulardan bir tanesi olsa bile hala net bir şey yok. Netlik kazanması için 2020 yılının aralık ayı ön görülen tarihlerden bir tanesi oluyor. Toplantılar içerisinde Türk iş sendikası, TİSK de çalışma bakanlığı ile beraber ortak bir karar verilecek olması da gerçekleşecek durumlardan bir tanesi.

Nutuk.com.tr


Yorumlar